Any questions? | Blog (nie)dojrzałej kobiety
Any questions? .. 2014-12-06 ..18:49

Zadziwiające, jak pomysłowy i nieobliczalny zarazem może stać się człowiek desperacko pragnący znaleźć odpowiedź, która paradoksalnie w tym przypadku jest pytaniem. Takie właśnie przemyślenia nasuwają się nam po obejrzeniu filmu pt. "Test" z 2009 roku. Film opowiada o ósemce śmiałków przystępujących do ostatniego etapu rekrutacji do tajemniczej i potężnej organizacji. Trzy reguły, których nie można złamać i jedno pytanie. Na odpowiedź mają 80 minut. Cały film opiera się na wypowiedzi jednego człowieka. Na jej podstawie musimy włączyć myślenie, analizować każde słowo, by dojść do jej sedna. A brzmi ona następująco:


Jestem nadzorcą. Słuchajcie uważnie. Nie będę powtarzał. Nie przeproszę za niedogodności, które was spotkały nim się tu znaleźliście. Presja i wysiłek były niezbędne. Elastyczność jest kluczowa w obecnych czasach i kto nie przetrwa naszej selekcji, ten nie przetrwa w pracy. Wielu wykwalifikowanych kandydatów starało się tu dostać i poniosło porażkę. Wam się udało. Przed wami ostatni etap. Tylko jedna przeszkoda dzieli was od celu, którym jest wstąpienie w nasze szeregi. Test jest relatywnie łatwy, ale jego wynik zdecyduje o tym, kto wyjdzie stąd z umową o pracę, a kto z biletem do domu. Poprzednie próby dały wam pojęcie o potędze naszej organizacji. Zatem wiedzcie, że w tym pokoju nie obowiązuje żadne prawo poza naszym. Jedynymi zasadami tu są nasze zasady. Dostaniecie jedno pytanie, na które oczekujemy jednej odpowiedzi. Próba kontaktu ze mną lub strażnikiem skończy się dyskwalifikacją. Uszkodzenie swojego arkusza, umyślne lub nie, skończy się dyskwalifikacją. Decyzja o opuszczeniu pokoju z dowolnego powodu skończy się dyskwalifikacją. Jakieś pytania? Powodzenia Panie i Panowie. Dajemy waszej ósemce osiemdziesiąt minut. Osiemdziesiąt minut na przekonanie nas, że zasługujecie, by do nas dołączyć. Osiemdziesiąt minut, które zdecydują o następnych osiemdziesięciu latach waszego życia. Zaczynajcie.


Po skończeniu swej wypowiedzi nadzorca wyszedł, a kandydaci zostali w pomieszczeniu wyposażonym w monitoring, zegar odmierzający czas osiemdziesięciu minut oraz jednego strażnika. Każda z osób siedzi przy osobnym stoliku, na którym znajduje się kartka i ołówek. Wszyscy kandydaci niemal w jednej chwili odwracają swój arkusz i widzą jedynie biel. Cisza, która trwała jeszcze podczas mowy nadzorcy nadal trwała. Zaczęły się nerwowe spojrzenia wokół siebie. Do chwili, gdy jedna z osób uśmiechając się rzekła:


Hej!  Posłuchajcie. Nie chodzi o to, co powiedział. Chodzi o to, czego nie powiedział. „Próba kontaktu ze mną lub ze strażnikiem skończy się dyskwalifikacją.” Ale nie powiedział, że nie możemy rozmawiać ze sobą.


Dopiero od tego wniosku zaczęły się rozmyślania o kolejnych i kolejnych. Następnie szukanie pytania i odpowiedzi. Dochodzenie o co w tym wszystkim chodzi. Dlaczego kartki są puste? O jakie pytanie chodzi? Ludzki umysł jest zatrważająco dziwny. Doszukuje się skomplikowanych teorii; myśli, że łatwe rozwiązania są zbyt błahe, szuka najtrudniejszych. A jak się okazuje, to te łatwe są tymi najbardziej trafnymi. Ten film właśnie to ukazuje. Przewrotność ludzkiego mózgu i mechanizmy, jakimi się kieruje. Chcemy za wszelką cenę pokazać jacy jesteśmy inteligentni, błyskotliwi, pomysłowi. Niestety to prowadzi do jeszcze większych zawiłości. Takie szukanie dziury w całym. Pokażę Wam teraz w czym tkwi problem. Kartki są puste. Przeanalizujcie wypowiedź nadzorcy. Jak brzmi pytanie? Zadał tylko jedno. "Jakieś pytania?" Jaka zatem jest odpowiedź? - zostawiam to Wam.


"Gdyby mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy tak prości, że nie zdołalibyśmy tego zrobić." - Lyall Watson


Dodaj komentarzKimJestem .. 2014-12-07 .. 14:42
A już chciałam napisać spoilera. :D Dobrze, że nie napisałam. Film godny obejrzenia. Gorąco polecam. Ciekawa jestem, czy domyślisz się wszystkiego zawczasu. Mnie się udało rozgryźć kilka faktów. :)

Novy .. 2014-12-07 .. 14:35
Pierwsze zdanie notki - oj tak, to trzeba przyznać. Kiedy naprawdę trzeba, człowiek potrafi się skupić i znaleźć odpowiedzi.
Ciesze się że nikt tutaj nie zdradził zakończenia, bo filmu nie oglądałem, a wydaje się być bardzo ciekawym. Mam już swoje domysły, ale dzisiaj się dowiem, jaka była odpowiedź na teście... :)


Emptiness .. 2014-12-06 .. 22:52
Oj film faktycznie dający do myślenia, to prawda. Oglądałam go z rok temu ale Twój wpis pozwolił mi odświeżyć pamięć :) Z notki na notkę prowdzisz coraz ciekawsze przemyślenia ;)

gość .. 2014-12-06 .. 21:55
Umysł to nie odkryte tajemnice. Kolejny świetny temat. Jestem pod wrażeniem. A film widziałem. Świetny jest.

KimJestem .. 2014-12-06 .. 19:03
A siano się kosi?

Lucky .. 2014-12-06 .. 19:01
Dużo jest takich zagadek które starają się zmylić człowieka, ponieważ nawyk pędzi go do szukania gdzie indziej. Lubię tego typu pytania.
W jakim miesiącu kosi się siano? ;)


e-szablony
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]